Tuesday, August 22, 2017

Shitja patriotike e AKR-së dhe Behgjet Pacollit PAN-itShkruan: Nehat Hyseni


Sa duket, AKR ka vendosur definitivisht që ti bashkohet PAN-it, si dhe ta votoj kandidatin e tyre, Kadri Veselin për  kryetar të Kuvendit të Kosovës.

Ky hap i AKR-së dhe presidentit të saj, Behgjet Pacollit, në mbledhjen konstituive të 24 gushtit 2017, sigurisht se do i zhgënjej thellë simpatizantët e kësaj partie e të LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje, e sidomos popullin e Kosovës që në zgjedhjet e parakohëshme parlamentare të 11 qershorit 2017 votuan kundër krimit të organizuar dhe kapjes së shtetit nga klani "Pronto" dhe për ndryshime radikale. 

Se AKR-së dhe Behgjet Pacollit kurrë nuk mund t'i besohet, këte e kemi ditur të gjithë, edhepse disa filluan t'i besojnë gënjeshtrave, deklaratave dhe premtimeve boshe e të pasinqerta të tij.

Si "balon provues" ai e kishte hedhur kandidatin humbës të garës për kryetar komune të Ferizajit, këngëtarin Labinot Tahiri.

Si biznesmen i dëshmuar, Behgjet Pacolli din se si t'ia rrisë pazarin partisë së tij, që dikur ishte e madhe dhe serioze dhe shumë shpejtë e humbi mbështetjen e votuesve, duke u shndërruar në parti xhuxhe, të paperspektivë dhe para shuarjes definitive.

AKR dikur u formua kryesisht nga elektorati i LDK-së, të cilit besonin se z.Pacolli do ta zhvilloj Kosovën, meqë është i pasur dhe biznesmenë e nuk do të kishte nevojë ta vidhte 

e ta shes Kosovën siç vepron klasa e leckamanëve të dikurshëm dhe milionerëve aktual e "Kosovës së lirë" qe 18 vjet pas luftës. 

Por, shumë shpejtë u pa puna se motivacioni i vetëm i tij ishte gllabërimi i pasurive dhe ekonomisë kosovare dhe shndërrimi i paskrupulkt i saj në pronë private të "Boss-it".

Pra, AKR është parti e interesit pasurimit personal e privat të Behgjet Pacollit, pa ideologji dhe program kombëtar. 

Prandaj dhe realisht kjo parti cilësohet si parti private që synon pushtetin për shtimin e pasurisë së pronarit dhe bashkëpunëtorëve të tij.

Meqë kriza aktuale e "numrave" ia rriti dukshëm vlerën e (4) votave të partisë së tij, z.Pacolli vlerësoi se ishte "çmimi i duhur" dhe pas shumë lujatjesh, ai ia shiti PAN-it. 

Se për çfarë çmimi apo kushtet realisht bëhet fjalë, mbase këtë do ta mësojmë më vonë. Sigurisht se ka të bëjë me poste dhe kompetenca nga lëmi i ekonomisë, ku levërdia është e madhe dhe mundësitë e përfitimeve financiare dhe të shtimit marramendës të "Boss-it" realisht janë të mëdha. Kurse, arsyetimi i tij para mediave është se po e bëjnë "për Kosovën", që paraqet deklarim sa komik poaq edhe tragjik për Republikën e Kosovës.

Pse?

Sepse, z.Pacolli me shkëputjen e tij nga koacioni LAA, vrau shpresën për krijimin e koalicionit LAA-VV që do krijonin shumicën prej 61 deputetësh shqiptarë dhe me minoritetet do krijonin shumicën e kualifikuar me mbi 81 deputetë, që do i mjaftonin për ndryshin e Kushtetutës dhe për marrje të vendineve kapitale pa votat e opozitës (PAN-it).

Pra, kështu Behgjet Pacolli u shkëputë nga shumica shqiptare dhe do të mundësoj krijimin e Qeverisë nga pakica shqiptare PAN me 39 deputetë dhe me minoritet e AKR-në do i kishin 63 ose 64 deputetë gjithsej, që do të mundësoj formimin e Qeverisë së varur nga Lista Srpska dhe minoritet tjera.

 Kjo pozitë është ideale për z. Pacolli për shkak të lidhjeve dhe bizneseve e interesave të tija të shumta me Beogradin e Vuçiqit dhe me Moskën e Putinit.

Me "ringjalljen" e këtyre jaranive dhe miqësive të tia të vjetra me Serbinë dhe Rusinë, z. Pacolli do i ndihmoj marrjes dhe realizimit të të ashtuquajturave "vendime të mëdha" të PAN-it dhe do vihej në pozitën ndërmjetësuese Prishtinë-Beograd-Moskë "për zgjidhjen e çështjes së Kosovës".

Njëkohësisht do ta

mbronte nga rreziku i burgosjeve e arrestimeve eventuale kreun e PAN-ik nga Gjykata Speciale, duke e siguruar rritjen me ritëm kolosal dhe të paparë të pasurisë private të tij për shërbimet e këtilla "patriotike" ndaj atdheut.
No comments:

Post a Comment