Sunday, April 17, 2016

"Peshku n'deti e fërterja n'zjarr"!
Shkruan: Nehat Hyseni

Edhepse aktualisht askush nga vendorët dhe ndërkombëtarët nuk mund ta thotë, mbase edhe nuk mund ta dijë, se kur do të mbahen dhe a do të mbahen zgjedhje të parakohëshme parlamentare, apo do të pritet viti 2018 për mbajtjen e zgjedhjeve të rregullta parlamentare në Kosovë, megjithatë, opozita e thyer dhe e dështuar, e sidomos AAK e Ramush Haradinajt dhe Nisma e Fatmir Limajt, kanë deklaruar koalicion parazgjedhor.
Është pakë si e panatyrëshme që të ndodhin përgatitje aq të ngutëshme parazgjedhore, për zgjedhjet që nuk duken fare në horizont, pse siç thotë populli: "peshku në deti, kurse fërterja (tigani) në zjarr"!
Fillimisht, Lëvizja Vetëvendosje kërkoi që "Opozita e bashkuar", dmth VV-AAK-Nisma, ta formojnë listën e përbashkët parazgjedhore dhe Alternativën, që do të përfshinte, përveç këtyre tri partive politike, edhe subjekte nga shoqëria civile, pra si listë e zgjëruar, të dominuar nga VV, pa përfshirë dhe pa rezervuar Ramush Haradinajn si kandidat të përbashkët për kryeministër.

Prandaj, pikërisht për këtë shkak, ashtu si ndodhi në vjeshtë të vitit 2014 me prishjen e koalicionit të atëhershëm opozitar "anti PDK", LVAN, pak a shumë, për të njejtat arsye u prish tani pjesa e mbetur pa LDK-në e atij koalicioni, dmth koalicionti VAN.
Atëbotë u fajësua LDK dhe Isa Mustafa për lidhjen e koalicionit qeverisës me PDK-në dhe Hashim Thaçin, duke i shpallur tradhëtarë, si dhe duke u betuar se nuk do i lejojnë të qeverisin në qetësi, me organizim të protestave ekstremisht të dhunëshme, duke ia "qitur tymin" edhe Parlamentit të Kosovës me hedhjen e gazit lotësjellës dhe dhunën fizike e psiqike të paparë të opozitës që e ushtronin aty.
Por, edhe kësaj meseleje, sa duket i erdhi fundi, meqë opozita "falimentoi" para protestës së paralajmëruar për 26 mars, e cila u anulua befasisht, një ditë para mbajtjes së saj.
Por, kësaj radhe, edhepse fajësia për prishjen e këtij koalicioni opozitar hidhej si topi i pingpongut, nga njëra anë në tjetrën, megjithatë u kuptua se Ramush Haradinaj e ndjeu veten të rrezikuar, meqë në "listën e përbashkët" nuk i ishte rezervuar karriga e kryeministrit. 
Prandaj, ky koalicion u prish!

Por, kësaj radhe, edhepse AAK dhe Ramush Haradinaj ishin fajtorët real të prishjes së tij, ashtu siç ishin shkaktarët e drejtpërdrejtë të koalicionit LVAN, kësaj radhe nxituan që ta fajësojnë Lëvizjen Vetëvendosje, se "don ta shuaj AAK-në si parti"?!
Nisma mbeti në krah me AAK dhe deklaroi koalicion parazgjedhor.
Kurse, Lëvizja Vetëvendosje paralajmëroi koalicion parazgjedhor me AKR-në e Behgjet Pacollit, duke formuar kështu dy krahë të opozitës aktuale dhe me pretendim që të mos e pranoj dështimin politik me prishjen e koalicionit VAN, duke u përpjekur që t'ia nisë nga e para për krijimin e numrave aq të nevojshëm për arritjen e foteles apo karrigës qeverisëse.
Por, edhe sikur të shpallen sot zgjedhjet e jashtëzakonëshme parlamentare, partitëVV, AAK e Nisma dhe liderët e tyre e dijnë se do e përjetonin humbjenn e radhës, duke ia siguruar fitoren edhe më bindëse PDK-së. 

Prandaj, ata nuk e kanë me sinqeritet këtë kërkesë.
Sepse, ky koalicion qeverisës LDK-PDK ka për obligim t'i kryej disa detyra të rëndësishme dhe t'i çoj ato deri në fund, si psh. formimin dhe funksionalizimin e Gjykatës Speciale dhe ratifikimin e Marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, formimin dhe funksionalizimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, si dhe një mori obligimesh e detyrash thera urgjente.
Natyrisht, duke qenë e vetëdijëshme opozita për faktin se PDK-së do i levërdisnin zgjedhjet e jashtëzakonëshme parlamentare edhe për faktin se do e bllokonte edhe për disa muaj formimin e Gjykatës Speciale dhe gjykimin e shumë "peshqëve të mëdhenjë" nga radhët e saj, si dhe për faktin se me ato zgjedhje do i rikonfirmohej fitorja PDK-së, kërkesa e tyre për zgjedhje na del se është e pasiqertë dhe tentativë për krijim të imazhit të rrejshëm mbi fuqinë e munguar dhe dështimet e tyre politike, si dhe për presione të imponimit të dialogut politik pozitë-opozitë dhe për përfitime eventuale politike nga ai "dialog", duke e vënë tiganin në zjarr, edhepse peshku aktualisht  noton i patrazuar në det.

No comments:

Post a Comment