Friday, April 1, 2016

Mos e shitni votën, mos e shitni ardhmërinë!
Shkruan: Nehat Hyseni

Monotonia trishtuese dhe zhgënjimi i thellë që i ka kapluar shqiptarët e Luginës së Preshevës, sidomos gjatë dhjetëvjetëshit të fundit, si dhe ekzodi i përmasave biblike që ka boshatisur këto troje stërgjyshore të shqiptarve, paradoksalisht, sikur trazohet nga zhurma shurdhuese dhe entuziazmi euforik i fushatës parazgjedhore që e ka mbërthyer këtë pjesë të gjeografisë shqiptare, për zgjedhjet parlamentare e lokale të 24 prillit 2016.
Gjatë dekadës së fundit, sipas statistikave (jo) zyrtare, Lugina e Preshevës është boshatisur nga shqiptarët reth 30-35%, që i bie se nga reth 100.000 ka rënë në reth 62.000 shqiptarë, në këto tri komuna në Serbi, të banuara me shqiptarë.
Medvegja pothuajse ka mbetur fare pa shqiptarë: nga reth 5000, që kishte dikur, tani kanë mbetur vetëm 10% , ose reth 500, dmth mbi 90% e shqiptarve janë "avulluar" dhe shpërngulur. 

Situatë e ngjajshme është edhe me Malësinë (Karadakun) e Bujanocit dhe të Preshevës, që janë boshatisur pothuajse krejtësisht dhe kanë mbrtur shkret shtëpitë dhe pronat e shqiptarve, kurse xhandarmeria dhe ushtria serbe kontrollon edhe "cicërimat e zogjëve"! 

Kurse, moti kohë këtu nuk ndihet vaji i foshnjave dhe bërtimat dhe buzëqeshjet e fëmijve dhe duken si një paralajmërim ogurzi i një Çamërie të dytë në këtë pjesë të truallit shqiptar!

Por, në këtë pjesë të shqiptarisë, ku gjithënjë e më pak flitet, këndohet e vajtohet shqip, Serbia ka krijuar "entitetin më të diskriminuar në Europë", duke i shtypur e keqtrajtuar shqiptarët e mjerë si është më së keqi, edhe më zi se në kohërat më të liga në historinë e shumëvuajtur të shqiptarve. 
Tani shqiptarët e mbetur nën Serbi e kanë shumë më vështirë se kurdoher, meqë këtij shteti "kasap" të Ballkanit i kanë mbetur më pak shqiptarë dhe tehu i urrejtjes dhe mllefit të shfrenuar antishqiptar është fokusuar tek ky "grusht" i vogël i tyre, duke ua ndaluar librat shqip, gjykatat themelore dhe prokurorinë në Preshevë, ndalimin e flamurit dhe simboleve kombëtare, masakrimin e kompetencave dhe përgjysmimin e numrit të këshilltarve nga 29, në vetëm 15 të kuvendit të KNSH-së, shkretërimin ekonomik dhe krijimin e papunësisë me mbi 80%, rënien e të ardhurave kombêtare për kokë banori në nivelin mbi 7 (shtatë)herë, dmth 700% nën mesataren serbe! 

Pra, të gjitha këto të zeza Serbia ua bërë shqiptarve të Luginës së Preshevës, duke mos u ngopur në shfryrjen e mllefit dhe urrejtjes patologjike antishqiptare. 
Kurse, Prishtina dhe Tirana zyrtare janë pothuajse plotësisht indiferente dhe nuk bënë as "lavrën e minit" për ta futur çështjen e shqiptarve të Luginës së Preshevës në Dialogun e Brukselit, si çështje të barabartë me atë të serbëve të Kosovës. 
Për këtë akt mbase do i gjykoj historia!
Por, jo vetëm kaq! Prishtina dhe Tirana zyrtare mbajnë përgjegjësi para brezave të tanishëm dhe të ardhshëm, meqë nuk kujdesen fare për unifikimin politik e veprues të shqiptarve të Luginës, si dhe për ndihmë msteriale e zhvillimore, duke ia lënë terrenin e lirë të veprimit destruktiv e denigrues Serbisë, tek shqiptarët e përçarë në 8 parti politike, që në të shumtën e rasteve e luajnë "vallen" e Serbisë dhe ditën shesin parulla demagogjike "patriotike" shqiptare dhe pastaj punojnë për Serbinë. 
Kurse, Serbia këta i shpërblen materialisht dhe ligjërisht, duke u mundësuar atyre "lulëzim" të bizneseve dhe pasurisë, kurse të tjerët duke i shkatërruarr, shkretëruar e djegur.

Egjithë kjo katrahurë e shqiptarve, sidomos në 10-12 vitet e fundit, ka ndodhur kur në pushtet lokale në Preshevë ishin shqiptarët, si dhe në vitet e fundit edhe në Bujanoc, ku madje shqiptarët bënë premtime patriotike dhe në fund bënë koalicion me serbët, kundër shqiptarve, duke i zëvendësuar pastaj drejtorat shqiptarë, me serbë!

Në Preshevë ishte PDSH me satelitët e saj në pushtet dhe Ragmi Mustafa, kryetar komune, kur Lapidari i UÇPMB-së u hoq e u përdhos turpshëm dhe këta as që bënë përpjekjen më të vogël për ta mbrojtur.

Pastaj, gjatë kohë Ragmi Mustafa na e shiti politikën antishqiptare e serbomadhe të SPS-it famëkeq dhe të Daçiqit për "ndarjen e Kosovës dhe shkëmbimin e territoreve" me Serbinë, si politikë "patriotike" shqiptare. 
Pra, ashtu si dikur kishte vepruar Rusia me futjen e mbi 50.000 "hoxhallarve" rusë, për ta prishur fenë islame, Serbia tani me marifet e perfiditet po na i "futë" liderët politikë "laramanë", të cilët veprojnë kinse si "patriotë" shqiptarë për interesa të Serbisë, që ua shpërblenë Serbia duke ua mbështetur e suportuar atyre firmat dhe bizneset në Preshevë dhe Bujanoc me kredi e forma tjera.
Prandaj, nuk ishte e rastit dhe për tu befasuar shellja e Ragmi Mustafës, i cili Kryeministrin e Serbisë Aleksandar Vuçiq e dekoroi me "Mirënjohje" (Zahvalnica), madje në kohën që ai u gjuajt nga boshnjakët me gurë në Srebrenicë. 
Me këtë Ragmi Mustafa e hoqi definitivisht maskën e (kuazi) "patriotit" shqiptarë dhe i doli fytyra e vërtetë dhe e ahitur proserbe, për interesa dhe përfitime materiale. 

Me dhënien e kësaj "Mirënjohje" Vuçiqit, Ragmi Mustafa, për interesa serbe, i çoi botës porosinë se Vuçiqi na paska "merita për shqiptarët e Luginës?!"
Pra, kjo dyftyrësi politike antishqiptare, poqese ekziston një vetëdie dhe mendësi minimale kombëtare, duhet ndëshkuar nga votuesit dhe ata nuk duhet të bijnë pre e vlerjes së votës me para, miell, deterxhente dhe mjete të tjera që i përdorin për korruptim të votës, për ta shitur ardhmërinë e vet. 
Kësaj radhe, PVD në këto zgjedhje ma del si e reformuar, pa kryetarin e saj, Riza Halimin në listat zgjedhore, llogaritet se do del fituese dhe së bashku me UDSH dhe Alternativën Demokratike, sipas të gjitha gjasave, do e qeverisin komunën e Preshevës në mandatin 2016-2020. 

Edhepse prognozimet janë sfiduese, megjithatë, sipas meje, rezultatet e zgjedhjeve lokale të 24 prillit 2016, mbase, pak a shumë do duken si vijon:
PVD  -    13  këshilltarë
PDSH   -    10.   këshilltarë
Alternat.-    7.    këshilltarë
UDSH.   -    3.    këshilltarë
BDL.      -     2.    këshilltarë
LDP.       -     1.    këshilltar
BD.         -     1.    këshilltar
Serb.       -    1.    këshilltar
_____________________________
Presheva. = 38.  këshilltarë
_____________________________

Edhe në Bujanoc parashihen ndryshime dhe përfundim i etapës së errët i keqqeverisjes makabre dhe antishqiptare, duke i çuar në opozitë pushtetmbajtësit e korruptuar aktualë, si të humbur dhe të turpëruar, si dhe duke e çliruar politikbërjen dhe fatin e shqiptarve të Luginës së Preshevës nga servilizmi dyfytyrësh dhe poshtrues të lakmitarëve tenderomanë, të pamoralshëm dhe të padinjitet, që shesin fytyrën dhe ardhmërinë e shqiptarve të Luginës së Preshevës për interesa të firmave të tyre private që janë duke ua pirë gjakun dhe duke ua zënë frymën shqiptarve të kësaj ane.

No comments:

Post a Comment