Tuesday, July 19, 2016

Besiani diplomoi!

Të enjtën, më 15 korrik 2016, djali jonë 

  BESIAN HYSENI       diplomoi 

në Universitetin Shtetëror të Tiranës - Fakultetin e Mjekësisë - drejtimi i Stomatologjisë, në Tiranë dhe mori titullin:    "Dr.Besiani".

Ishte kjo një kënaqësi e veçantë, që na gëzoi shumë dhe e kremtuam familjarisht me hare, humor të mirë e lumturi të pafund!

Kurse, më 20 gusht 2016 e kemi dasmën në restoranin "BBC" në Preshevë.

Urojmë që së shpejti ta kryej praktikën e obliguar profesionale dhe ta regjistroj specializimin!

Mbi të gjithat, i urojmë shëndet, fat dhe suksese e lumturi në jetë.

Urime, Urime,Urime!!!

Wednesday, July 6, 2016

Palaçopolitikbërja si gjeneruese e palaçoshtetësisë së Republikës së KosovësShkruan: Nehat Hyseni 

Mbledhja e radhës e Kuvendit të Kosovës, e caktuar për të enjtën, më 7 korrik 2016, nuk e ka përfshirë në rend të ditës çështjen e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Paçka se kjo çështje është duke dominuar skenën politike të Republikës së Kosovës, si asnjë çështje tjetër, duke përfshirë opozitën dhe një pjesë të madhe të pozitës.
Joserioziteti dhe papjekuria e papërgjegjësia elementare politike në këtë vend, ka arritur deri aty ku nuk kanë mundur ta parashohin as  skeptikët dhe keqdashësit e dyshuesit më të mëdhenjë në aftësinë e shqiptarve për të mbajtur shtet!

Skenat televizive të këtyre ditëve të disa deputetëve dhe aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në krye me Albin Kurtin, në kufirin me Malin e Zi, duke vendosur tabelë "kufitare", ku ata pretendojnë se aty duhet të jetë pika kufitare shtetërore, ndarëse midis Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi, paraqet kulmin e sharllatanizmit dhe të palaçopolitikës kosovare.

Ata, pas vendosjes së këtyre  "shenjave kufitare", si dhe flamujve kombëtarë (e jo kosovarë), fotografohen dhe bëjnë inçizime me kamera televizive dhe "e kryejnë" obligimin dhe misionin e vet "patriotik" dhe kthehen "triumfalisht" në shtëpitë e veta, duke ia lënë duartë e lira policisë malaziase që t'i heq ato "nishane" të shtetësisë kosovare, si lecka të pambrojtura dhe të pavlerë!

Sa më kujtohet, një veprim të ngjajshëm, në vitin 1998 e pati ndërmarrë edhe Partia Radikale Serbe, në krye me kryetarin e saj kriminal e fashist, Vojisllav Sheshelin, me zhvendosjen e tabelës "Srbijaputevi", nga kufiri serbo-maqedon, në afërsi të fshatit Haraçinë, reth 12 km në brendi të territorit shtetëror të Maqedonisë, të cilin menjëherë e kishte hequr policia maqedonase, kurse kufiri midis këtyre dy shteteve mbeti aty ku kishte qenë edhe më parë, pa lëvizur madje asnjë milimetër.

Pra, mjerisht, pikërisht ashtu si ndodhi edhe me Vetëvendosjen e Albin Kurtit. 
Është e qartë se veprimet e tilla nuk i ndryshojnë dhe nuk i kanë nryshuar kurrë kufijtë midis shteteve.
 Sepse, po të ishte mundësia që kufijtë ndërshtetërorë të lëvizin dhe ndryshojen aq lehtë, nuk e dijmë se ku do të përfundonin kufijtë midis shteteve nëpër botë.
Por, edhepse ma merr mendja se këtë fakt ta kenë ditur, madje fare mirë, Shesheli dhe Kurti, megjithatë ata këtë "spektakël" e realizuan për qëllime politike, mbase duke menduar se kështu do të vinin më lehtë në pushtet?

Sido që të jetë puna, një veprim i tillë i palaçopolitikbërjes, ma merr mendja se nuk i bën nderë as Vetëvendosjes e as Kosovës.
Republika e Kosovës nuk ka nevojë për "spektakle" të tilla, sidomos gjatë kësaj kohe kur tifozët shqiptarë dhe kombëtarja shqiptare bënë historinë në Kampionatin Europian 2016 të futbollit me lojë dhe sjellje të shkëlqyeshme, që lanë namin e mirë dhe na prezentuan me dinjitet dhe si është më së miri para opinionit europian e botëror, të cilin e shënuan edhe mediat botërore.
Por, sa duket, nami i palaçopolitikbërjes kosovare nuk i takon vetëm Vetëvevendosjes dhe opozitës kosovare!
Përkundrazi, Qeveria e Kosovës dhe koalicioni qeverisës aktual, PDK-LDK, mbase mbajnë bajrakun në këtë drejtim!
Fillimisht, Kryeministri Isa Mustafa dhe Presidenti Hashim Thaçi dolën me deklarata bombastike se "kufiri aktual me Malin e Zi nuk ka hyrë  asnjë milimetër në territorin e Kosovës!"
Madje, nuk harronin ta stërpërsërisnin se këtë po e thojnë "me përgjegjësinë më të madhe", ligjore e kombëtare dhe se kjo çështje së shpejti do të shtrohet në Parlamentin e Kosovës, për ratifikim, duke deklaruar me prepotencë e arrogancë, se "i kanë numrat"!

Por, së shpejti u pa puna se nuk i kanë "numrat" për ta ratifikuar këtë demarkocion të kufirit, meqë shumë deputetë të koalicionit qeverisës, si të PDK-së, ashtu edhe të LDK-së, ndërkohë kanë "ndrruar mendjen" dhe deklarojnë publikisht se "nuk do ta mbështesin" atë.
Kurse, "sihariqi" nga BE na arriti si shpërblim për ditën e festës së Fitër Bajramit, më 5 korrik 2016, nga goja e zonjës Tanja Fajon, se Parlamenti Europian e ka shtyrë marrjen e vendimit për liberalizimin e vizave ndaj qytetarëve të Kosovës, "për shkak të mosmiratimit të Marrëveshjes së kufirit me Malin e Zi, nga Kuvendi i Kosovës".
Besueshmëria dhe kredibiliteti ndaj lidershipit kosovar ka rënë në pikën më të ulët të mundëshme, meqë ata nuk e kanë fare problem që të gënjejnë publikisht, madhe në mënyrë të përsëritur e të stërpërsëritur, duke parapëlqyer kështu rolin e palaços dhe duke rrezikuar tmerrësisht edhe seriozitetin e politikbërjes dhe të shtetësisë e sovranitetit të Republikës së Kosovës.