Tuesday, September 29, 2015

"Kali i Trojës" në politikbërjen e shqiptarve të Luginës së Preshevës
Shkruan: Nehat Hyseni 


Biznespolitikanët e Luginës së Preshevës: Jonuz Musliu, Nagip Arifi dhe Ragmi Mustafa, kanë ardhur në pushtet si argat të firmave të familjarëve të tyre, për t'u shërbyer atyre pa rezervë, duke realizuar kështu "me djersë" ujemin e "merituar" për vete.
Ragmi Mustafa me Daçiqin arriti ta heq jo vetëm Lapidarin në Preshevë, por edhe e rrezikoi edhe vazhdimin e ndërtimit të Memorialit impozantë për dëshmorët e UÇPMB-së  në Rahovicë, i cili u ndalua menjëherë pas heqjes së Lapidarit në Preshevës, që ishte pikësynim i Serbisë. Serbia ia arriti të realizojë "me një të rame, dy të vrame"!

Kurse, Jonuz Musliu si kryetar i Kuvendit dhe Nagip Arifi si Kryetar i komunës së Bujanocit, që janë në kolacion me të gjitha partitë politike serbe: me SNS-in e Vuçiqit, me SPS-in e Daçiqit dhe me "Sveti Sava-n", me heshtjen (e paguar), "nuk kishin dijeni" për memorialin gjigant për policët serbë në Lluçan.

Ragmi Mustafa, si kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) dhe si kryetar i komunës së Preshevës, i habiti të gjithë shqiptarët kudo që janë, kur në vizitën e paradokohëshme Luginës, e shpërbleu me Mirënjohje (Zahvallnicë) kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, "për merita ndaj shqiptarve "!!!

Me këte, z. Mustafa e falemnderoi Serbinë për "meritat" ndaj shqiptarve! Kjo "çmendi " e dhënies së Mirënjohjes xhelatit serb, në kohën që shqiptarë t e Luginës janë shpallur komuniteti më i diskriminuar në Europë paraqet servilizmin kulminant të Mustafës dhe partisë së tij ndaj politikës antishqiptare të Serbisë. Mbetet enigmatike se për çfarë çmimi e bëri këtë Mustafa, që natyrisht "shpërblehet" për firmat sponzoruese të tij, si formulë "ligjore" e funksionimit të "partneritetit" të Serbisë me "pozitën" aktuale të politikbërjes shqiptare në Luginën.

Shërbimi i fundit i tyre ndaj Serbisë është "shpallja" e Asociacionit, pa u konsultuar me askend, në kohën që Asociacioni serb në Kosovë po dialogohet qe tre vjet në Bruksel, midis Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e BE-së. Kurse këta "dai", e bënë këte krye në veti!

Pse u "shpallë" me nxitim dhe i papërgatitur formimi i Asociacionit të komunave Shqiptare në Serbi?

Sepse, këta e "shpallën" formimin e këtij Asociacioni, për të dêshtuar!!!

Ashtu bënë edhe me Lapidarin para dy vjet e gjysmë dhe morën para të majme nga Serbia, ashtu si morën tani, dy ditë pas shpalljes së Asociacionit, që Kryetari i TK, Stankoviqi me pompozitet e deklaroi në mediat serbe.

Kështu, Serbia kësaj radhe, për nevoja të mbrendëshme politike, i "tradhëtoi" argatët e vet në Luginë, ashtu si bëri Daçiqi kohë më parë kur e tradhëtoi Ragmi Mustafën për idenë e ndarjes së Kosovës, se ajo ishte ide e Serbisë, të cilën Daçiqi e paraqiti edhe në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Pra, "Kali i Trojës" është këmbëkryq në politikën e shqiptarve të Luginës, që po vepron me kinse "radikalizëm" politik, kuptohet, me porosi dhe për llogari të politikës antishqiptare të Serbisë.

Efekti imediat i kësaj gjendjeje makabër të politikbërjes së shqiptarve të kësaj pjese të Shqiparisë, është rrënimi i firmave private të shqiptarve në Luginë dhe mbyllja e falimentimi i tyre, duke e shtuar pandalshëm shpërnguljen e madhe dhe bishatisjen e këtyre trojeve stërgjyshore të shqiptarve. Kurse, në anën thetër, firmat sponzoruese të familjarëve dhe miqëve e jaranave të Mustafës, Arifit e Musliut, jo vetëm që nuk po ndiejnë krizë, por, përkundrazi, po përjetijnë "bum" të vërtetë dhe pasurim, duke u zgjëruar si "firma të suksesshme" shqiptare në Serbi, paçka se shqiptarë ka, me (pa) meritën e tyre, gjithënjë e më pak në Luginë.

Sunday, September 27, 2015

REVOLUCIONI I VONUAR I VEZËVE TË KOSOVËS

 Shkruan: Nehat Hyseni 

Në Kuvendin e Kosovës aktualisht është duke ndodhur "Revolucioni i vonuar demokratik", si ideologji dhe filozofi politike e akademikut kontravers, Rexhep Qosjes dhe i pasuesve të kësaj filozofie politike në te. 

Kjo filozofi politike mbështetet në idetë revolucionare të bolshevizmit rus, në dekadën e dytë të shekullit XX, të bazuara në ideologjinë dhe filozofinë politika të Leninit.

Sipas kësaj filozofie, që tani po përqafohet nga opozita aktuale e Kosovës me "triumviratin" shtetrrënues: VV, AAK dhe Nisma, me objektivin e rrënimit të "Republikës së Dytë" të Kosovës nga themeli, pa zgjedhur mjete, meqë qëllimi politik i tyre, ashtu si i bolshevikëve rus 98 vite më parë, që prodhuan Revolucionin e Tetorit, mbi rrënojat e Rusisë Cariste.
Me rrënimin e "Republikës së Dytë" në krye me Isa Mustafën dhe Hashim Thaçin, pra koalicionin qeverisës aktual LDK-PDK, sipas Albin Kurtit, i cili, sa duket është kryeideologu i opozitës, do të lind "Republika e tretë" e Kosovës. 
Pra, opozita aktuale e Kosovës, padyshim se është e frymëzuar nga filozofia politike qosiane, si bazë e ideologjisë politike të VV së Albin Kurtit, të udhëhequr aktualisht nga Visar Ymeri, ka për qëllim Revolucionin, që sipas Vlladimir Iliç Leninit paraqet rrugën e vetme të përmbysjes së regjimeve "antipopullore" dhe vendosjes së "diktaturës së proletariatit", që sipas tyre paraqet "regjimin popullor" që do të vendosë Drejtësinë sociale dhe barazinë. Pra, kjo ideologji bolshevike allamosovarçe po na serviret aktualisht nga Lëvizja Vetëvendosja, e pasuar nga AAK dhe Nisma.

Arsyetimi i tyre teorik dhe mediatik është se ky regjim Mustafa-Thaçi po e "shkatërrojnë", kurse opozita do e "shpëtoj" Kosovën! 

Prandaj, për shpëtimin e Kosovës janë të lejuara të gjitha mjetet e mundëshme, ligjore e joligjore! 

Sepse, "qëllimi i arsyeton mjetet", e ai është "Republika e tretë" e Albin Kurtit.

Opozita tanimë ka krijuar një listë të gjatë kërkesash: Trepçën në janar 2015, pastaj evoluoi në kërkesën ultimative për tërheqjen e nënshkrimit të kryeministrit Mustafa, më 25 gusht 2015 në Bruksel, nga ana e Kosovës dhe Aleksandar Vuçiqit, në emër të qeverisë së Serbisë, si dhe Komisioneres së lartë të BE-së, z. Frederica Mogherini.
Ndërkaq, Ramush Haradinaj dhe partia e tij AAK ia kanë shtuar kërkesa e të opozitën edhe tërheqjen e Marrëveshjes së demarkacionit lidhur me pohimet kontraverse për mbetjen në territorin e Malit të Zi herë 84 km2, e herë dhjetë fish më tepër, kuptohet, me qëllim të alarmimit të popullit për ta rrënuar Qeverinë Aktuale, si "burimin e të gjitha të këqiave" dhe. vendosjen e "Republikës së tretë", si burim i të gjitha "të mirave që" na presin.
Kuptohet, poqese fiton opozita!

Ndërkaq, Nisma e Fatmir Limajt, si motiv themelorë ka paraqitur "zhdukjen e korrupsionit", si parti-model që udhëheqësit e saj ofruan në të kaluarën, kur kishin poste të larta qeverisjeje.

Prandaj, si Albin Kurti e Visar Ymeri, ashtu edhe Ramush Haradinaj e Fatmir Lima dojnë të na bindin me çdo kusht se ia vlen "Revolucioni i vonuar demokratik", me demek rrënimi i Kosovës nga themeli dhe pastaj ndërtimi i saj nga fillimi. Kjo do të thotë që "revolucioni" i Shqipërisë i  1997-tës duhet përsëritur në vitin 2015 në Kosovë!

Sepse, sipas tyre, kështu do t'i jipej fund "Tradhëtisë, korrupsionit dhe keqqeverisjes" në Kosovë. 

Andaj, sipas tyre, ia vlen të rrënohet gjithçka, në emër të "patriotizmit dhe shpëtimit të Kosovës"!
Gjithësesi, lufta politike, që ka filluar të quhet "Revolucioni i Vezëve", që na përkujton ngjarjet e parlamentit francez të shek XVIII e XIX, ka hyrë në fazën e bllokimit të plotë të funksionimit të Kuvendit të Kosovës. Opozita këtë e bënë "në emër të popullit", paçka se ajo përfaqëson vetëm 17% të votbesimit të tij!

Bllokimi i punës së Kuvendit paraqet grushtshtet klasik të Republikës së Kosovës të opozitës aktuale:VV, AAK dhe Nisma, si përfaqësues të 17% përkundrejt 83% të popullit të Kosovës.

Prandaj, ky 17% patriotik e gjuan kryeministrin e shtetit me vezë dhe paralajmëron se do e gjuaj edhe me "sende më të forta!"

Kurse, kryeparlamentari aktual, Kadri Veseli, çuditërisht, urdhëron mosmbrojtjen e kryeministrit Mustafa!!! Madje, bërtet e çirret sa mundet, në pa ik disa herë: "Sigurimi jashtë!"

Këtu kryeparlamentari Veseli, mbase, heq maskën dhe radhitet në anën e "RVD-së (Revolucionit të vonuar Demokratik). duke treguar fuqishëm se ai është pushtetari numër një në Kosovë dhe, kuptohet edhe në PDK, meqë urdhëroi heqjen e mbrojtjes së shefit të tij partiak nga gjuajtja dhe mëshira e "jurishnikëve" të opozitës.

Ndoshta kjo na paralajmëron edhe ndryshimet brenda PDK-së, si parapërgatitje për funksinin e Presidentit të Kosovës, nga muaji prill 2016, dmth. edhe gjashtë muaj kohë gjithsej?!
Megjithatë, zhvillimi aktual i politikbërjes kosovare, për dallim nga Revolucioni leninist i Tetorit, që u bë me armë, Revolucioni i Kosovës, tani për tani, në Parliament është duke u zhvilluar me vezë. Se a do të eskaloj në mjete më "të forta", kjo mbetet të shihet.
Por, ajo që dijmë me siguri, është fati në fatkeqësi" të Kosovës, që nuk u çliruam vet, prandaj, na mban shpresa se nuk do mundemi ta rrënojmë vet Republikën e Kosovës, meqë ajo është edhe projekt ndërkombëtar, i BE-së dhe SHBA-së e NATO-s dhe partnerëve të tyre strategjikë.

Wednesday, September 23, 2015

GËZUAR FESTËN E KURBAN BAJRAMIT Me rastin e kremtimit të festës së Kurban Bajramit, Shoqata e Shqiptarve të Luginës së Preshevës që jetojnë e veprojnë në Kosovë, me seli në Prishtinë, të gjithë besimtarve islamë dhe të gjithë shqiptarve të besimit islam, kudo që janë, i urojmë të gjitha të mirat dhe që dashuria, harmonia, paqa dhe lumturia të mbretëroj në familjet dhe zemrat e tyre. Urojmë që problemet dhe sfidat e shumta të shqiptarve në përgjithësi, e sidomos të atyre të Luginës së Preshevës, të tejkalohen me unitet dhe mirëkuptim, duke e flakur lakminë, korrupsionin, tradhëtin kombëtare dhe kolaboracionizmin makabër që e ka përfshirë një pjesë të tyre, duke e vështirësuar skajshmërisht luftën pêr përparim të mirëfilltë të kësaj pjese të Shqiptarisë. Besimtarve që therrin Kurban, lusim Zotin e madhëruar që t'ua pranoj sevapet, si dhe atyre që ndihmojnë të varfërit dhe skamnorëve në nevojë. Besimtarve që aktualisht gjenden në vendet e shenjëta islamike për kryerjen e obligimit të Haxhit, urojmë që Krijuesi t'ua pranoj haxhillëkun, si dhe sadakanë, kurbanet, lutjet dhe ibadetet. Urojmë që në familjet e besimtarve myslimanë të mbretëroj gëzimi, paqa, begatia, hareja dhe mirësia. Zoti i Madhëruar i bekiftë të gjithë Shqiptarët, kudo që janë! Nehat Hyseni Kryetar i SHQLPK-së Prishtinë, më 33 shtator 2015


Me rastin e kremtimit të festës së Kurban Bajramit, Shoqata e Shqiptarve të Luginës së 
Preshevës që jetojnë e veprojnë në Kosovë, me seli në Prishtinë, të gjithë besimtarve islamë dhe të gjithë shqiptarve të besimit islam, kudo që janë, i urojmë të gjitha të mirat dhe që dashuria, harmonia, paqa dhe lumturia të mbretëroj në familjet dhe zemrat e tyre.

Urojmë që problemet dhe sfidat e shumta të shqiptarve në përgjithësi, e sidomos të atyre të Luginës së Preshevës, të tejkalohen me unitet dhe mirëkuptim, duke e flakur lakminë, korrupsionin, tradhëtin kombëtare dhe kolaboracionizmin makabër që e ka përfshirë një pjesë të tyre, duke e vështirësuar skajshmërisht luftën pêr përparim të mirëfilltë të kësaj pjese të Shqiptarisë.

Besimtarve  që therrin Kurban, lusim Zotin e madhëruar që t'ua pranoj sevapet, si dhe atyre që ndihmojnë të varfërit dhe skamnorëve në nevojë.
Besimtarve që aktualisht gjenden në vendet e shenjëta islamike për kryerjen e obligimit të Haxhit, urojmë që Krijuesi t'ua pranoj haxhillëkun, si dhe sadakanë, kurbanet, lutjet dhe ibadetet.
Urojmë që në familjet e besimtarve myslimanë të mbretëroj gëzimi, paqa, begatia, hareja dhe mirësia.

Zoti i Madhëruar i bekiftë të gjithë Shqiptarët, kudo që janë!

Nehat Hyseni 
Kryetar i SHQLPK-së

Prishtinë,
më 23 shtator 2015

Sunday, September 20, 2015

LUGINA E PRESHEVËS SI "ÇAMËRI E DYTË" NË BALLKAN!
Shkruan: Nehat Hyseni 

Gjendja e shqiptarve në Luginë të Preshevës, që nga koha e "çlirimit" të Kosovës nga Serbia në vitin 1999, është bërë akoma më e padurueshme dhe po zbrazen e boshatisen me shpejtësi të madhe këto troje stërgjyshore të banuara me shqiptarë me mija vite.

Mjerisht, kjo pjesë e Shqiptarisë ka mbetur pa kujdesin minimal të Kosovës dhe Shqipërisë, duke u lënë pamëshirshëm në duar të regjimeve antishqiptare e fashiste të Serbisë, kurse dy shtetet shqiptare kujdesen me përkushtim fanatik për pozitën e serbëve në Kosovë, duke u siguruar atyre, pa fije turpi, nivele të papara të të drejtave të tyre, mbi të gjitha standardet europiane e botërore. 

Si pasojë e drejtpërdrejtë e kësaj neglizhence makabre të pushtetmbajtësve dhe elitave politike të dy shteteve shqiptare, Medvegja pothuajse ka mbetur pa shqiptarë, kurse Bujanoci dhe Presheva janë duke bërë hapa shumë  të shpejtë, madje galopantë drejtë spastrimit etnik të tyre nga shqiptarët.
Shkollat lajmërojnë për përgjysmim të numrit të nxënësve në këtë periudhë, kurse në shumicën e  fshatrave të malësisë (Karadakut) të Preshevës dhe Bujanocit, nuk dëgjohet më zili shkollorë!

Ndërkaq, këto ditë, Ministria e Arsimit i dërgoi reth 106.000 libra për 6000 nxënësit shqiptarë të shkollave fillore të Luginës. 
Mirëpo, këto libra nuk kanë arritur në duartë e nxënësve dhe arsimtarve, meqë gjenden në terminalin doganor dhe në pritje të dhënies së lejes nga Ministria e Arsimit e Serbisë, e cila aktualisht ka marrë nga një ekzemplar dhe është në fazën e formimit të një komisioni për studimin e përmbajtjes së tyre. 

Pra, si duket, ky "proces" do të zgjasë tepër shumë, ndoshta deri në përfundim të vitit shkollor, duke dështuar ta arrijnë në duartë e nxënësve. 

Pastaj, meqë planprogramet mësimore të Serbisë nuk përputhen me ato të Serbisë, edhe poqese arrijnë disi, pas kësaj "odisejade" të "rrugës institucionale", siç shprehet Ministri Arsim Bajrami, është e sigurtë se nuk do shfrytëzohen si tekste mësimore në shkollë, por vetëm si "tekste private shtëpiake" të tyre, por jo edhe si tekste zyrtare, në bazë të të cilëve do zhvillohej mësimi.

Ndërkaq, Qeveria e Kosovës heshtë, për të lënë përshtypjen se gjithçka është në rregull dhe se ajo e ka kryer obligimin e saj?!
Kurse, serbët e Kosovës mësojnë sipas planprogrameve mësimore të Serbisë, dmth nxënësit serbë nga Graçanica, Zubin Potoku, etj. mësojnë sikur nxënësit e Kragujevcit, Pozharevxit, Nishit, etj., e jo si ata në Prishtinë, Gjilan, etj. Edhe nxënësit shqiptarë të Luginës mësojnë sikur serbët e Serbisë dhe Kosovës dhe nuk realizohet e zbatohet kurrëfarë reciprociteti.

Mjerisht, elitat politike të Kosovës dhe Shqipërisë janë dhënë pas etheve për pasurim dhe korrupsionit, kurse çështjes kombëtare nuk lanë kohë dhe as vullnet minimal që t'i qasen me përkushtmin e duhur.
Kështu, më 12 shtator 2015, një pjesë e spektrit të komprometuar politik të shqiptarve të Luginës, "shpallën" formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare të Luginës, pa u konsultuar e dakorduar me partitē politike të shqiptarve të Luginës, e as me Prishtinën dhe Tiranên, si dhe me ndërkombëtarët, duke e dëmtuar rënd çështjen e shqiptarve të Luginës për interesa të Serbisë. Ky grup dashakeq nuk ngurroi ta mbështesë fuqishëm kauzën serbe të pasuesit të Millosheviqit, kryetarit aktual të SPS-it, Ivica Daçiqit, për "shkëmbim territoresh" dhe pêr ndarjen e Kosovës. 

Madje, janë shfaqur dyshime legjitime se edhe vendosja e papërgatitur e Lapidarit dhe mosmbrojtja e tij, ishin të sponzoruzuara nga Serbia dhe të realizuara nga "biznespolitikanët" e Luginës, të cilët politikbërjen e kanë biznes, në kuptimin negativ të fjalës. Sepse, si Ragmi Mustafa në Preshevë, ashtu edhe Nagip Arifi dhe Jonuz Musliu në Bujanoc, dhe bizneset në emër të familjarëve të tyre, shpërblehen nga Serbia me grante, kredi të buta dhe me forma të ndryshme të favoreve shtetërore ndaj tyre. 

Prandaj, në Luginë të gjitha bizneset tjera janë dobësuar skajshmërisht, përveç firmave të përmendura të liderëve politik aktualë të Luginës, që vazhdimisht krijojnë skandale dhe dështime politike të shqiptarve të Luginës, në favor të Serbisë dhe interesave antishqiptare të saj.

Në komunën e Medvegjës, një ditë pas shpalljes së AKSH-së në Preshevë, u mbajtën zgjedhjet e jashtëzakonëshme lokale. 
Qeveria e Serbisë e pengoi ardhjen e votuesve nga Kosova në kufirin në Mutivodë, duke zvogëluar kështu numrin e votuesve shqiptarë në vetëm 25%, nga reth 35%, sa synohej. Sepse, aktualisht në Medvegjë jetojnë vetëm 10% e shqiptarve, kurse 90% e tyre jetojnë në Kosovë dhe gjithandej në Europë dhe në botë.
Mos të harrojmë se çështja e shqiptarve të Luginës së Preshevës nuk mund të zgjidhet pa angazhimin e fuqishëm dhe të vendosur të Kosovës dhe Shqipërisë, ashtu si po ndodhë me serbët e Kosovës, interesat e të cilëve po mbrohen në Dialogun e Brukseit, madje pa pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës.
Ekziston një bindje dëshpruese tek shqiptarët e Luginës se Qeveria e Kosovës është e preokupuar vetëm me çështjen e serbëve të Kosovës, për të blerë  mbështetjen dhe mosndëshkimin e BE-së dhe SHBA-së për korrupsionin dhe kriminalizimin e politikbërjes shqiptare në Ballkan, dmth në Kosovë dhe Shqipëri, duke u bërë kështu ndihmës dhe përshpejtues të boshatisjes së Luginës nga shqiptarët dhe krijimin e "Çamërisë së dytë" në gjeografinë shqiptare në Ballkan.

Thursday, September 17, 2015

N’Luginë t’Preshevës po ushtojnë tupanat!

Zëdhënës i Referendumit të shqiptarve të Luginës së Preshevës, të 1 e 2 Marsit 1992, për «Autonomi politike e territoriale, me të drejtë bashkimi me Kosovën». Lugina e Preshevës po ushton! Kanë filluar të shkruajnë gazetat (serbe e shqiptare), të mbahen emisione televizive dhe
të flitet me të madhe, se në Luginë të Preshevës, të shtunën, më 12 shtator 2015, me demek, do të bëhet «nami»! Pra, këtë të shtunë është
paralajmëruar se do të shpallet formimi i Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi!
Këtë kumtë na e japin burra të mëdhenjë nga Presheva e Bujanoci, të cilët para pothuajse tre vitesh, me
rastin e 100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, e vendosën Lapidarin e UÇPMB-së në qendër të Preshevës, para ndërtesës së Kuvendit Komunal.
Atëbotë, kryetari i komunës së Preshevës, pa e pyetur e konsultuar askënd, për të mos e ndarë me
të tjerët lavdinë e namin, e pati vendosur Lapidarin (pa themel),
të punuar nga një zanatli serb i Vllasotincës, afër Leskocit në Serbi.
Madje ishte krekosur se askush s›guxon ta hjekë, se derdhet gjaku... Por, Lapidari u hoq nga xhandarmeria serbe pa e mbushur një muaj dhe askush nuk e mbrojti atë, të dielën, më 20 janar 2013,
kur Serbia e hoqi në mënyrë
spektakulare.
Lapidarin nuk e mbrojti as Ragmi Mustafa, meqë e kishte zën gjumi në atë mëngjes të ftohët dimri. Ashtu

ndodhi edhe me komandantët trima, të cilët garonin me numrin
e ushtarëve që e ofronin duke pirë
makiato dhe ndonjë gotë çaj apo raki. Ndër më të zëshmit prej tyre ishte edhe Jonuz Musliu, kryetar aktual
i Kuvendit Komunal të Bujanocit,
në koalicion me PD-në e Nagip
Arifit dhe SNS-it të Vuçiqit, SPS-in
e Daçiqit dhe Sveti Savën serbe, i
cili merr rrogë aktualisht edhe për postin e kryetarit të KNSH-së së përgjysmuar, si këshilltar i vetëm
i partisë së tij, duke balancuar «kantari e 7 plus 7 këshilltarve», kurse z. Musliu, si i pesëmbëdhjeti e
kryeson ate?!
Tani për tani, Jonuz Musliu është me 7 këshilltarët e Nagip Arifit e Ragmi Mustafës, por nuk përjashtohet mundësia që me 7 këshilltarët e PVD-së së Riza Halimit, ta formoj mazhorancën tjetër dhe, kuptohet se përsëri ai do të jet kryetar. Me demek, kah ta kthejsh e rrotullojsh, Jonuz Musliu do të mbetej kryetar! Mbase, në bazë të «kontributit»
që e dha ai për ta degraduar e gjymtuar KNSH-në, nga 29, në 15 këshilltarë! Hajde «patriot», hajde!
Pjesë e koalicionit për shpallje të AKSHS (Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi) është edhe PDSH e Ragmi Mustafës, i cili ka hequr dorë nga lobimi për kauzën
e ish kryeministrit të Serbisë, Ivica Daçiqit, për»shkëmbim territoresh « midis Kosovës dhe Serbisë.
Pse z. Mustafa hoqi dorë nga ky lobim për Daçiqin? Sepse, kësaj pune «i doli boja» në momentin kur vet Daçiqi doli botërisht me këtë «propozim» të tij, madje duke

e paraqitur edhe në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Me këtë Daçiqi ia mbylli gojën «patriotëve» si Ragmi Mustafa & company, se teza për ndarjen e Kosovës nuk ishte në interesin e shqiptarve, por ishte tezë thellësisht antishqiptare, në dëm të Kosovës dhe në interes të Serbisë.

Kështu, Ragmi Mustafa dhe partia e tij e humbën luksin e të qenit argat i politikës antishqiptare të Serbisë dhe njëkohësisht «patriot radikalë» shqiptarë.

Me këtë veprim ata e dëmtuan tmerrësisht çështjen e shqiptarëve në Luginë dhe Kosovë, duke u bërë varrmihës të vërtetë të nismave ndërkombëtare, e sidomos të USAID-it Amerikan për shqiptarët e Luginës së Preshevës.
Kështu, para dy vitesh e
gjysmë, Ragmi Mustafa do ishte
kategorik kundër deklarimit
të Zëvendëskryeministrit të
Kisovës, z. Hajredin Kuçi, për mundësinë dhe nevojën e formimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi, si pandan
i formimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe
në Kosovë! Nuk e dijmë se çka
e shtyri z. Ragmi Mustafa që të ndërroj mendjen dhe të veproj diametralisht ndryshe: nga kundërshtari kategorik kundër këtij Asociacioni, të shndërrohet në mbështetës, madje edhe në njërin nga nismëtarët për formimin e AKSHS?! Mos vallë po përsëritet
i njëjti avaz si me «shkëmbimin
e territoreve» të Daçiqit, si dhe

me çështjen e Lapidarit, që u vendos dhe pastaj u la në baltë, i pambrojtur?
Skenarët e të tre rasteve, dmth

i «shkëmbimit të territoreve», pastaj i vendosjes së Lapidarit
dhe tani i formimit të AKSHS-
ës kanë një emërues dhe ecuri
të përbashkët: mospërfilljen e faktorit shqiptar të Luginës dhe moskoordinimin e punës me Prishtinën dhe Tiranën zyrtare,
si dhe koincidencën trishtuese me politikën antishqiptare të Serbisë ndaj Luginës së Preshevës, Kosovës dhe Shqipërisë, që është duke u realizuar (edhe kësaj here) me parulla kuazipatriotike shqiptare, kurse në prapavi janë thellësisht antishqiptare që dyshohet se edhe kësaj here mund të jenë të inicuara dhe të koordinuara nga Serbia. Aleati i tretë i këtij marifeti është PD e Nagip Arifit, që është kryetar aktual i komunës së Bujanocit,

Serbia dhe ndërkombëtarët, kryetar i të cilit është vet Jonuz Musliu, dhe vendimet e tij do merreshin më seriozisht dhe do ishin legjitim. Por, për habinë e të gjithëve, ky vendim
i lihet një organi jolegjitim, që nuk njihet as nga Serbia dhe as nga BE, meqë përbëhet nga këshilltarët
komunal dhe nuk është konstituuar në organ përfaqësues të shqiptarve të Luginës së Preshevës. Madje, nuk ka as staf profesional, as buxhet dhe as seli e zyre, ashtu

si ka KNSH, të cilin aktualisht e udhëheq Jonuz Musliu.
Pse është duke na u përsëritur ky cirk politik për të tretën herë, tani, në këto momente dramatike, dhe kujt, vallë, i shërben ai?!

Tani dihet me siguri se shqiptarët
e Luginës edhe kësaj radhe, ashtu si me djallëzinë e kauzës serbe
të Daçiqit lidhur për «shkëmbim territoresh», si dhe me marifetin e vendosjes (por jo dhe të mbrojtjes) së Lapidarit, nuk janë unikë. Për
ditën e shtunë në Luginë do të mbahet mbledhja e Kuvendit të PVD, si dhe mbledhja e Kuvendit të Këshilltarve shqiptarë të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, pa këshilltarët e PVD-së, në të cilën do të merret vendimi mbi formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi, pa konsultimin me PVD- në dhe shoqërinë civile, si dhe me Prishtinën dhe Tiranên zyrtare, e as me miqtë tanë ndërkombëtarë dhe me Unioni Europian! Pra, në Luginë të Preshevës po ushtojnë tupanat, por se për kend po bijnë, mjerisht, tani për tani, këtë askush nuk mund ta thotë?!

N›Luginë t›Preshevës po ushtojnë tupanat! 

Tuesday, September 15, 2015

ASOCIACIONI I NXITUAR I PRESHEVËS, SKANDAL I DËMSHËM POLITIK!Shkruan: Nehat Hyseni

Të shtunën, më 12 shtator 2015, në sallën e Kuvendit Komunal në Preshevë, PDSH e Ragmi Mustafës, kryetar aktual i komunës së Preshevës, PD e Nagip Arifit, kryetar i komunës së Bujanocit dhe Jonuz Musliut, kryetar i Kuvendit Komunal në Bujanoc dhe kryetar i KNSH, u "shpall" formimi i Asociacionit të komunave shqitare në Serbi (AKSH), nga Kuvendi i këshilltarve shqiptarë të komunës së Preshevës dhe Bujanocit.

 Mbledhja u kryesua nga Jonuz Musliu, i cili njëkohësisht është edhe kryetar i Këshillit Nacional të Shqiptarve në Serbi, si pandan i "Zajednicës", apo i Asociacionit të Komunave (me shumicë) Serbe në Kosovë.

 Mjerisht, nuk kishte marrëveshje dhe dakordim për bashkërendim të aktiviteteve dhe veprimeve për këtë ngjarje kaq të rëndësishme, madje "historike", siç e cilësuan disa media shqiptare.
 Madje, u mor vesh se për këtë nuk kishte gadishmëri dhe as vullnet minimal për bashkëpunim, nga mazhoranca aktuale e pushtetit lokal në Preshevë dhe Bujanoc.

Prandaj, në atë mbledhje nuk morën pjesë pothuajse gjysma e këshilltarve shqiptarë, dmth këshilltarët e Partisë për Veprim Demokratik (PVD) të Riza Halimit, si dhe këshilltarët e Unionit Demokratik të Shqiptarve (UDSH), të Rahmi Zylfiut, që kishin shtruar si kusht për pjesëmarrje në mbledhje: shqyrtimin e dhënies së "Mirënjohjes" ("Zahvallnicës") famëkeqe kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nga ana e Ragmi Mustafës.
 Ky akt makabër kishte irrituar skajshmërisht edhe të gjithë shqiptarët e Luginës së Preshevës, Maqedonisë, Kosovës dhe Shqipërisë, si dhe të gjithë shqiptarët kudo që janë; ishin mbajtur shumë emisione televizive për këtë temë dhe ishin dhënë shumë deklarata nga parti e liderë shqiptarë si dhe nga analistë të ndryshëm politikë dhe nga shoqëria civile, të cilët ishin shokuar dhe irrituar skajshmërisht nga ky gjest i z. Mustafa,  i pamenduar mirë dhe I papranueshëm për shqiptarët. 

Prandaj, këshilltarët e PVD-së dhe të UDSH-së kishin paraqitur kërkesën për interpelancë të z.Ragmi Mustafa, si person egoist, që synon të "mos e ndajë lavdinë" me të tjerët.

Si kërkesë e dytë e këshilltarve të opozitës (PVD-UDSH), ishte shqyrtimi i papërgjegjësisë së Kuvendit Komunal, si dhe të kryetarit të komunës së Preshevës, z. Ragmi Mustafa, me pranimin e zvogëlimit të numrit të banorëve të Preshevës, nga 35.000 që ishin me regjistrimet i vitit 2002, në 29.000. 
Pra, pa kurrëfarë argumento dhe kundërshtimi Ragmi Mustafa  ka pranuar zvogëlimin e numrit të banorëve të Preshevës për 6000 veta, ose për mbi 20%, duke mos kundërshtuar me argumente spatrimin etnik të Luginës së Preshevës, që po e realizon qeveria antishqiptare e Serbisë, me kryetarin e saj, Aleksandar Vuçiq.

Gjithashtu, këshilltarët e opozitës kishin edhe një mori çështjesh tjera, të cilat kishin shkaktuar skandale të tmerrëshme në të kaluarën e afërt, siç ishte çështja e mbështetjes së kauzës serbe për "shkëmbim territoresh" që e mbështeste dhe e kishte program partiak PDSH e Ragmi Mistafës. Dihet se këtë kauzë e lobonte dhe impononte me agresivitet kryetari i SPS-it, Ivica Daçiq, pasues i Millosheviqit, i cili këtë çështje e paraqiti edhe në njërën nga mbledhjet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Çështje tjetër ishte edhe papërgjegjësia e z. Mustafa, lidhur me vendosjen e Lapidarit të UÇPMB-së, krye në veti, pa i informuar partitë politike shqiptare dhe pa konsultimin me asnjërën prej tyre, si dhe për lënien e tij të pambrojtur fare, duke e lejuar që xhandarmeria e Serbisë ta heq në mëngjesin e hershëm të 20 janarit 2013, pa kurrëfarë rrezistence të shqiptarve.

Mllefi dhe zhgënjimi i shqiptarve të Luginës ishte i madh, meqë Ragmi Mustafa nuk e realizoi as premtimin e dhënë botërisht në KTV në Prishtinë, në emisionin "Rubikon" të Adriatik Kelmendit, me çka lindën dyshime për bashkëpunim të Ragmi Mustafës me Daçiqin: si në rastin e mbështetjes së kauzës së Daçiqit për "shkëmbim territoresh dhe lobimi i tij shumëvjeçar për kauzën serbe për ndarjen e Kosovës, si dhe dështimi i qëllimshëm i Lapidarit, dyshohet se ishin, siç u pa puna, dêshtime të porositura nga Serbia! 

Mjerisht, Asociacioni I Komunave Shqiptare në Serbi është inicuar nga partitë politike shqiptare që janë në koalicion me partitë serbe: SNS-in e Vuçiqit, me SPS-in famëkeq të Daçiqit  dhe me "Sveti Sava-n, kundër partive shqiptare: PVD-sê dhe UDSH-së.

Dyshimet në sinqeritetin e tyre arritën kulmin, kur para gazetave shqiptare, madje një ditë para mbledhjes, gazetat serbe të Beogradit e publikuan "Deklaratën" e tyre për formimin e AKSH-së, kurse asnjë media, agjenci informative apo portal shqiptar, nuk e kishte atë?! Pra, ishte realitet i tmerrshëm bashkëpunimi i ngushtë i tyre me mediat serbe.

Pra, dyshimet janë të fuqishme se kjo çështje mund të jetë një grackë serbe, për ta zhbërë nevojën e realizimit të Referendumit të shqiptarve të Luginës të 1 e 2 marsit 1992, "Për Autonomi Politike e Territoriale,me të drejtë bashkimi me Kosovën", duke e komprometuar domosdoshmërinë për formimin e AKSH në koordinim me të gjitha partitë shqiptare të Luginës, me Prishtinën dhe Tiranën dhe ndërkomëtarët.

Mos të harrojmë se, Asociacioni i Komunave (me shumicë) Serbe në Kosovë është formuar nga dialogu Prishtinë-Beograd, me ndërmjetësimin e Komisioneres së lart, më parë baroneshës Catherine Ashton, murse tani nga Frederica Mogherini, në Bruksel.

 Por, pa pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në këtë dialog!

Kurse, në rastin e AKSH të shqiptarve në Serbi, siç e dijmë të gjithë, situata qëndron krejtësisht ndryshe.

Ekziston frika legjitime dhe dyshimi se kjo nguti, pa i bërë përgatitjet minimale, e Jonuz Musliut, Ragmi Mustafës dhe Nagip Arifit për thirrjen e ngutëshme dhe pa konsultimin dhe miratimin e opozitës shqiptare të Luginë, si dhe pa konsultimin dhe pëlqimin e Tiranës, Prishtinës dhe BE-së, është bërë, siç e përmendi deputeti Riza Halimi,  "për t'i mëshefur gabimet", skandalet politike, lëshimet dhe problemet e përmendura, duke na vënë të gjithëve para aktit të kryer, si dhe duke na servirur dhe imponuar edhe një dështim dhe skandal politik të radhës, me çka do të dëmtohej skajshmërisht pozita e shqiptarve në Luginë të Preshevës dhe përgjithësisht në Serbi, duke e shtuar edhe më tepër ekzodin dhe shpërnguljen nga trojet e tyre stërgjyshore.

Monday, September 14, 2015

SHPALLJA E PAPËRGATITUR E AKSH-ës NË PRESHEVË, SKANDAL I DËMSHËM POLITIKShkruan: Nehat Hyseni

Të shtunën, më 12 shtator 2015, në sallën e Kuvendit Komunal në Preshevë, PDSH e Ragmi Mustafës, kryetar aktual i komunës së Preshevës, PD e Nagip Arifit, kryetar i komunës së Bujanocit dhe Jonuz Musliut, kryetar i Kuvendit Komunal në Bujanoc dhe kryetar i KNSH, u "shpall" formimi i Asociacionit të komunave shqitare në Serbi (AKSH), nga Kuvendi i këshilltarve shqiptarë të komunës së Preshevës dhe Bujanocit.

 Mbledhja u kryesua nga Jonuz Musliu, i cili njëkohësisht është edhe kryetar i Këshillit Nacional të Shqiptarve në Serbi, i cili do ishte pandan i "Zajednicës", apo i Asociacionit të Komunave (me shumicë) Serb në Kosovë.

 Mjerisht, nuk kishte marrëveshje dhe dakordim për bashkërendim të aktiviteteve dhe veprimeve për këtë ngjarje kaq të rëndësishme, madje "historike", siç e cilësuan disa media shqiptare.
 Madje, u mor vesh se për këtë nuk kishte gadishmëri dhe as vullnet minimal.

Prandaj, në atë mbledhje nuk morën pjesë pothuajse gjysma e këshilltarve shqiptarë, dmth këshilltarët e Partisë për Veprim Demokratik (PVD) të Riza Halimit, si dhe këshilltarët e Unionit Demokratik të Shqiptarve (UDSH), që kishin shtruar si kusht për pjesëmarrje në mbledhje shqyrtimin e dhënies së "Mirënjohjes" ("Zahvallnicës") famëkeqe kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nga ana e Ragmi Mustafës.
 Ky akt makabër kishte irrituar skajshmërisht edhe të gjithë shqiptarët e Luginës së Preshevës, Maqedonisë, Kosovës dhe Shqipërisë, ishin mbajtur shumë emisione televizive për këtë temë dhe ishin dhënë shumë deklarata nga parti e liderë shqiptarë si dhe nga analistë të ndryshëm politikë dhe nga shoqëria civile, të cilët ishin shokuar dhe irrituar skajshmërisht nga ky gjest i z. Mustafa, i pamenduar mirë dhe i papranueshëm nga shqiptarët. 

Prandaj, këshilltarët e PVD-së dhe të UDSH-së kishin paraqitur kërkesën për interpelancë të z.Ragmi Mustafa.

Si kërkesë e dytë e këshilltarve të opozitës (PVD-UDSH), ishte shqyrtimi i papërgjegjësisë së Kuvendit Komunal, si dhe të kryetarit të komunës së Preshevës, z. Ragmi Mustafa, me pranimin e zvogëlimit të numrit të banorëve të Preshevës, nga 35.000 që ishin me regjistrimet i vitit 2002, në 29.000. Pra, pa kurrëfarë argumentu dhe kundërshtimi Ragmi Mustafa e ka pranuar zvogëlimin e numrit të banorëve të Preshevës për 6000 veta, ose për mbi 20%, duke mos kundërshtuar me argumente spatrimin etnik të Luginës së Preshevës, që po e realizon qeveria antishqiptare e Serbisë, me kryetarin e saj, Aleksandar Vuçiq.

Gjithashtu, këshilltarët e opozitës kishin edhe një mori çështjesh tjera, të cilat kishin shkaktuar skandale të tmerrëshme në të kaluarën e afërt, siç ishte çështja e mbështetjes së kauzës serbe për "shkëmbim territoresh" që e mbështeste dhe e kishte program partiak PDSH e Ragmi Mistafës. Dihet se këtë kauzë e lononte kryetari i SPS-it, Ivica Daçiq, pasues i Millosheviqit, i cili këtë çështje e paraqiti edhe në njërën nga mbledhjet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Çështje tjetër ishte edhe papërgjegjësia e z. Mustafa, lidhur me vendosjen e Lapidarit të UÇPMB-së, krye në veti, pa i informur partitë politike shqiptare dhe pa konsultimin me asnjërën prej tyre, si dhe lënien e tij të pambrojtur fare, duke e lejuar që xhandarmeria e Serbisë ta heq në mëngjezin e hershëm të 20 janarit 2013, pa kurrëfarë rrezistence. 

Mllefi dhe zhgënjimi i shqiptarve të Luginës ishte i madh, meqë Ragmi Mustafa nuk e realizoi premtimin e dhënë botërisht në KTV në Prishtinë, në emisionin e Adriatik Kelmendi, me çka lindën dyshime për bashkëpunim të tij me Daçiqin, si në rastin e mbështetjes së kauzës së Daçiqit për "shkëmbim territoresh dhe lobimi i tij shumëvjeçar për Daçiqin dhe kauzën serbe ndarjen e Kosovës, si dhe dështimi i Lapidarit, dyshohet se ishin, siç u pa puna, dêshtime të porositura nga Serbia. 

Mjerisht, Asociacioni është inicuar nga të njejtit, që janë në koalicion me partitë serbe: SNS-in e Vuçiqit, me SPS-in famëkeq të Daçiqit  dhe me "Sveti Sava-n, kundër partive shqiptare: PVD-sê dhe UDSH-së.

Dyshimet në sinqeritetin e tyre arritën kulmin, kur para gazetave shqiptare, madje një ditë para mbledhjes, gazetat serbe të Beogradit e publikuan Deklaratën e tyre për formimin e AKSH-së, kurse asnjë media, agjenci informative apo portal shqiptar, nuk e kishte atë?!

Pra, dyshimet janë të fuqishme se kjo çështje mund të jetë një grackë serbe, për ta zhbërë nevojën e realizimit të Referendumit, duke e komprometuar domosdoshmërinë për formimin e AKSH në koordinim të të gjitha partive shqiptare të Luginë, me Prishtinën dhe Tiranën dhe ndërkomëtarët.

Asociacioni i Komunave (me shumicë) Serbe në Kosovë është formuar nga dialogu Prishtinë-Beograd, me ndërmjetësimin e Komisioneres së lart, më parë baroneshës Catherine Ashton, murse tani nga Frederica Mogherini, në Bruksel.

 Por, pa pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në këtë dialog!

Kurse, në rastin e AKSH të shqiptarve në Serbi, siç e dijmë të gjithë, situata qëndron krejtësisht ndryshe.

Ekziston frika legjitime dhe dyshimi se kjo nguti, pa i bërë përgatitjet minimale, e Jonuz Musliut, Ragmi Mustafës dhe Nagip Arifit për thirrjen e ngutëshme dhe pa konsultimin dhe miratimin e opozitës shqiptare të Luginë, si dhe pa konsultimin dhe pëlqimin e Tiranës, Prishtinës dhe BE-së, është bërë, siç e përmendi deputeti Riza Halimi,  "për t'i mëshefur gabimet", lëshimet dhe problemet e përmendura, duke na vënë të gjithëve para aktit të kryer, si dhe duke na servirur dhe imponuar edhe një dështim dhe skandal politik të radhës, me çka do të dëmtohej skajshmërisht pozita e shqiptarve në Luginë të Preshevës dhe përgjithësisht në Serbi, duke e shtuar edhe më tepër ekzodin dhe shpërnguljen nga trojet e tyre stërgjyshore.

Friday, September 11, 2015

N'LUGINË T'PRESHEVËS PO USHTOJNË TUPANAT!     
Shkruan: Nehat Hyseni-Zëdhënës i Referendumit të shqiptarve të Luginës së Preshevës, të 1 e 2 Marsit 1992, për "Autonomi politike e territoriale, me të drejtë bashkimi me Kosovën".

Lugina e Preshevës po ushton! Kanë  filluar të shkruajnë gazetat (serbe e shqiptare), të mbahen emisione televizive dhe të flitet me të madhe, se në Luginë të Preshevës, të shtunën, më 12 shtator 2015, me demek, do të bëhet "nami"!

Pra, këtë të shtunë është paralajmëruar se do të shpallet formimi i Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi!

Këtë kumtë na e japin burra të mëdhenjë nga Presheva e Bujanoci, të cilët para pothuajse tre vitesh, me rastin e 100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, e vendosën Lapidarin e UÇPMB-së në qendër të Preshevës, para ndërtesës së Kuvendit Komunal.

Atëbotë, kryetari i komunës së Preshevës, pa e pyetur e konsultuar askend, për të mos e ndarë me të tjerët lavdinë e namin, e pati vendosur Lapidarin (pa themel), të punuar nga një zanatli serb i Vllasotincës, afër Leskocit në Serbi. Madje ishte krekosur se askush s'guxon ta hjekë, se derdhet gjaku...

 Por, Lapidari u hoq nga xhandarmeria serbe pa e mbushur një muaj dhe askush nuk e mbrojti atë, të dielën, më 20 janar 2013, kur Serbia e hoqi në mënyrë spektakulare.
 Lapidarin nuk e mbrojti as Ragmi Mustafa, meqë e kishte zën gjumi në atë mëngjes të ftohët dimri. 

Ashtu ndodhi edhe me komandantët trima, të cilët garonin me numrin e ushtarëve që e ofronin duke pirë makiato dhe ndonjë gotë çaj apo raki. 

Ndër më të zëshmit prej tyre ishte edhe Jonuz Musliu, kryetar aktual i Kuvendit Komunal të Bujanocit, në koalicion me PD-në e Nagip Arifit dhe SNS-it të Vuçiqit, SPS-in e Daçiqit dhe Sveti Savën serbe, i cili merr rrogë aktualisht edhe për postin e kryetarit të KNSH-së së përgjysmuar, si këshilltar i vetëm i partisë së tij, duke balancuar "kantari e 7 plus 7 këshilltarve", kurse z. Musliu, si i pesëmbëdhjeti e kryeson ate?!

Tani për tani, Jonuz Musliu është me 7 këshilltarët e Nagip Arifit e Ragmi Mustafës, por nuk përjashtohet mundësia që me 7 këshilltarët e PVD-së së Riza Halimit, ta formoj mazhorancën tjetër dhe, kuptohet se përsëri ai do të jet kryetar. 
Me demek, kah ta kthejsh e rrotullojsh, Jonuz Musliu do të mbetej kryetar! 

Mbase, në bazë të "kontributit" që e dha ai për ta degraduar e gjymtuar KNSH-në, nga 29, në 15 këshilltarë! Hajde "patriot", hajde!

Pjesë e koalicionit për shpallje të AKSHS (Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi) është edhe PDSH e Ragmi Mustafës, i cili ka hequr dorë nga lobimi për kauzën e ish kryeministrit të Serbisë, Ivica Daçiqit, për"shkëmbim territoresh " midis Kosovës dhe Serbisë. 

Pse z. Mustafa hoqi dorë nga ky lobim për Daçiqin?

Sepse, kësaj pune "i doli boja" në momentin kur vet Daçiqi doli botërisht me këtë "propozim" të tij, madje duke e paraqitur edhe në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Me këtë Daçiqi ia mbylli gojën "patriotëve" si Ragmi Mustafa & company, se teza për ndarjen e Kosovës nuk ishte në interesin e shqiptarve, por ishte tezë thellësisht antishqiptare, në dëm të Kosovës dhe në interes të Serbisë.
Kështu, Ragmi Mustafa dhe partia e tij e humbën luksin e të qenit argat i politikës antishqiptare të Serbisë dhe njëkohësisht "patriot radikalë" shqiptarë.
Me këtë veprim ata e dëmtuan tmerrësisht çështjen e shqiptarve në Luginë dhe Kosovë, duke u bërë varrëmihës të vërtetë të nismave ndêrkombëtare, e sidomos të USAID-it Amerikan për shqiptarët e Luginës së Preshevës. 

Kështu, para dy vitesh e gjysmë, Ragmi Mustafa do ishte kategorik kundër deklarimit të Zëvendëskryeministrit të Kisovës, z. Hajredin Kuçi, për mundësinë dhe nevojën e formimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi, si pandan i formimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë!

Nuk e dijmë se çka e shtyri z. Ragmi Mustafa që të ndërroj mendjen dhe të veproj diametralisht ndryshe: nga kundërshtari kategorik kundër këtij Asociacioni, të shndërrohet në mbështetës, madje edhe në njërin nga nismëtarët për formimin e AKSHS?!

Mos vallë po përsëritet i njejti avaz si me "shkëmin e territoreve" të Daçiqit, si dhe me çështjen e Lapidarit, që u vendos dhe pastaj u la në baltë, i pambrojtur?

Skenarët e të tre rasteve, dmth i "shkëmbimit të territoreve", pastaj i vendosjes së Lapidarit dhe tani i formimit të AKSHS-ës kanë një emërues dhe ecuri të përbashkët: mospërfilljen e faktorit shqiptar të Luginës dhe moskoordinimin e punës me Prishtinën dhe Tiranën zyrtare, si dhe koincidencën trishtuese me politikën antishqiptare të Serbisë ndaj Luginës së Preshevës, Kosovës dhe Shqipërisë, që është duke u realizuar (edhe kësaj here) me parulla kuazipatriotike shqiptare, kurse në prapavi janë thellësisht antishqiptare që dyshohet se edhe kësaj here mund të jenë të inicuara dhe të koordinuara nga Serbia.

Aleati i tretë i këtij marifeti është PD e Nagip Arifit, që është kryetar aktual i komunës së Bujanocit, në koalicion ashtu si edhe Jonuz Musliu, me SNS-in e Vuçiqit, me SPS-in e Daçiqit dhe me "Sveti Sava"-n. 
Ky qëndron në prapavi, ashtu si veproi edhe në dy rastet e tjera, dmth me "shkëmbimin e territoreve" dhe me Lapidarin. 
Por, nuk na sqaron se a do të mund të aprovohet AKSHS në kuvendin e komunës së Bujanocit, me aletatët serbë që i përmendëm?
 
  CIRKU POLITIK

Në fund, krejt kjo çështje i ngjet një cirku politik, ku Jonuz Musliu e luan rolin e kryeklounit, meqë nuk e miraton këtë vendim mbi formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi, nga Këshilli Kombëtar i Shqiptarve, që njihet zyrtarisht nga Serbia dhe ndërkombëtarët, kryetar i të cilit është vet Jonuz Musliu, dhe vendimet e tij do merreshin më seriozisht dhe do ishin legjitim. 
Por, për habinë e të gjithëve, ky vendim i lihet një organi jolegjitim, që nuk njihet as nga Serbia dhe as nga BE, meqë përbëhet nga këshilltarët komunal dhe nuk është konstituuar në organ përfaqësues të shqiptarve të Luginës së Preshevës. 

Madje, nuk ka as staf profesional, as buxhet dhe as seli e zyre, ashtu si ka KNSH, të cilin aktualisht e udhëheq Jonuz Musliu.

Pse është duke na u përsëritur ky cirk politik për të tretën herë, tani, në këto momente dramatike, dhe kujt, vallë, i shërben ai?!

Tani dihet me siguri se shqiptarët e Luginës edhe kësaj radhe, ashtu si me djallëzinë e kauzës serbe të Daçiqit lidhur për "shkëmbim territoresh", si dhe me marifetin e vendosjes (por jo dhe të mbrojtjes) së Lapidarit, nuk janë unikë. Për ditën e shtunë në Luginë do të mbahet mbledhja e Kuvendit të PVD, si dhe mbledhja e Kuvendit të Këshilltarve shqiptarë të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, pa këshilltarët e PVD-së, në të cilën do të merret vendimi mbi formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi, pa konsultimin me PVD-në dhe shoqërinë civile, si dhe me Prishtinën dhe Tiranên zyrtare, e as me miqtë tanë ndërkombëtarë dhe me Unioni Europian!

Pra, në Luginë të Preshevës po ushtojnë tupanat, por se për kend po bijnë, mjerisht, tani për tani, këtë askush nuk mund ta thotë?!

Tuesday, September 1, 2015

U PENSIONUA DREJTORI I GJIMNAZIT "SKËNDERBEU" NË PRESHEVË, PROFESORI ABDURRAHMAN ZYLFIU
Shkruan: Nehat Hyseni

Pas 41 vjetësh pune të palodhëshme dhe të suksesshme në arsim, më 31 gusht 2015, u pensionua  profesori Abdurrahman Zylfiu, Drejtor shumëvjeçar i Gjimnazit "Skënderbeu" në Preshevë.

Lajmi mbi pensionimin e pritur dhe të merituar të profesorit të historisë  dhe drejtorit shumëvjeçar të Gjimnazit "Skënderbeu" në Preshevë, më krijoi emocione të dyfishta:

1) Emocionin e dhëmbjes pikëlluese, se përfundoi një karrierë e shkëlqyeshme pedagogjike e mësimdhënësit dhe udhëheqësit të këtij tempulli të dijes, dhe

2) Ndjenjën e krenarisë për kontributin e pakontestueshëm që ia dha arsimit shqip të Preshevës, Luginës dhe arsimit kombëtar, sidomos në lëndën e historisë.

Profesori Abdurrahman Zylfiu karrierën e mësimdhënësit e filloi pikërisht me gjeneratën time, në vitin shkollor 1973/74, duke zëvendëduar shumë orë mësimi edhe me ne, që atëherë ishim nxënës të Prof. Fehmi Kelmendit.

Qysh atëherë, si fillestar dhe i moshës rinore, profesor Abdurramoni tregonte seriozitet dhe pjekuri të pashoq prej pedagogu të mirëfilltë, që premtonte shumë.

Kontributi i profesorit Abdurrahman Zylfiu është i madh edhe në kontributin e tij të madh, madje kolosal, në lëmin e arsimit shqip dhe në atë kombëtar. 
Ai, që në ditët e para të karrierës së tij si drejtor i Gjimnazit, filloi aktivitetin e tij këmbëngulës, si kuadër i çmuar i Partisë për Veprim Demokratik (PVD) dhe aktivist me nam i çështjes kombëtare, në rikthimin e emrit të shkollës "Skënderbeu", nga "25 Maji", që i ishte vënë në vitet e stuhishme antishqiptare, nga koha e tmerrëshme e Millosheviqit, kur u përjashtuan nga procesi mësimor ajka dhe elita e profesorëve dhe kuadrit mësimor të kësaj "çerdhe" të dijes dhe edukimit patriotik të brezave të reja dhe rinisë së Preshevës dhe Luginës.

Këmbëngulësia dhe vendosmëria e devotshmëria kombëtare e Gjimnazit, me ndihmën dhe mbështetjen e pafund të shokëve të tij partiak, u kurorëzua me sukses dhe Gjimnazit iu kthye emri i dikurshëm "Skënderbeu".

Por, drejtori Abdurrahmon Zylfiu nuk u ndal me kaq!

 Ai vazhdoi punën e tij me vendosjen e bustës së Skënderbeut, duke u këshilluar e mbështetur pafundësisht nga drejtori i dikurshëm i Qendrës Arsimore "Skënderbeu", që përfshinte edhe SHM Teknike,  Riza Halimi, i cili kishte përvojë dhe dituri të konsiderueshme në lën politik e administrativ.

Kështu, u arrit fitorja historike, jo vetëm e Gjimnazit, por edhe e të gjithë shqiptarve të Preshevës, Luginës dhe mbarë Shqiptarisë, duke u vendosur busti madhështor i Skënderbeut, në oborrin e Gjimnazit.

Vendosja e këtij busti bëri jehonë dhe bujë të madhe atëherë në opinionin mbarëshqiptar dhe për këtë jemi krenarë të gjithë.

Qytetarët dhe kalimtarët e rastit që kalojnë pranë Gjimnazit, në rrugën më të frekuentuar të Preshevës, me krenari dhe mburrje e shijojnë praninë e bustit të "Skënderbeut", që njëkohësisht vepër me vlera kulmore artistike, e punuar nga artisti i madh, i niveleve më të larta kombëtare e europiane, nga ish nxënësi i kësaj shkolle, Skulptori me nam botërore dhe profesori universitar i Akademisë së Arteve në Universitetin "Hasan Prishtina", Ismet Jonuzi.

Meritat dhe vlerat pedagogjike e kombëtare të profesor Abdurrahman Zylfiut, janë të mëdha dhe është shumë vështirë të përmblidhen në një shkrim, sado që të përpiqemi të përfshijmë sa më shumë nga kontributi i tij i madh.

Profesori Abdurrahman Zylfiu tërë karrierën e tij e filloi dhe mbaroi në Gjimnazin "Skënderbeu", në Preshevë.
Gjatë 11 vjetëve të tij si drejtor, Ai ishte i pari që e fillonte ditën e punës dhe i fundit e mbaronte orarin e punës, duke u angazhuar maksimalisht dhe duke iu përkushtuar mbarëvajtjes së punës në këtë institucion të dijes e edukimit, me tërë qenien e tij njerëzore.
Periudha e udhëheqjes së tij si drejtor, paraqet periudhë të ndritur të sukseseve, përkundrejtë sfidave e priblemeve të mëdha me të cilët ballafaqohej arsimi shqip, si dhe shqiptarët në Preshevë dhe Luginë.

Urojmë që ta shijoj me kënaqësi pensionimin, si dhe pensionin e merituar, si rezultat i punës së tij të palodhëshme dhe kontributit të madh që dha, me të cilin krenohemi të gjithë!

Profesorit dhe drejtorit të nderuar, Abdurrahman Zylfiut i urojmë jetë të gjatë dhe të lumtur, duke  mirëpritur kontributin e tij edhe më të madh arsimit shqip në Luginë dhe çështjes kombëtare, falë përvojës së Tij të madhe dhe "lirimit" nga obligimet dhe angazhimi i përditshëm dhe i lodhshëm në punë.
Urime dhe suksese!!!